Produs adaugat in cosul de cumparaturi
Home CENTRALE TERMICE PE LEMNE PELETI SI CARBUNI CENTRALE TERMICE PE LEMNE CU GAZEIFICARE Centrala termica pe lemn cu gazeificare TERMOFARC FI-GS 105 kW
Poza Centrala termica pe lemn cu gazeificare TERMOFARC FI-GS

Centrala termica pe lemn cu gazeificare TERMOFARC FI-GS 105 kW

Cod produs:   FI-GS 105 kW
Producator:   TERMOFARC
TERMOFARC
TERMOFARC


Firma TERMOFARC cu o indelungata experienta in fabricarea centralelor termice produce o gama larga de centrale termice pe combustibil solid (lemn, carbune, rumegus, peleti) si cu functionare mixta, precum si boilere de preparare apa calda si puffere pentru agent termic. Fabrica TERMOFARC are peste 60 de ani de experienta si peste 14000 de centrale termice fabricate.

Activitatea firmei are începutul încă din anul 1961 când într-o perioadă grea, din cauza lipsei de căldură și a energiei electrice din locuințe din cauza politicii guvernului aflat la putere, ing. Farkas Iuliu și tatăl sau s-au hotărât să construiască pentru ei o centrală termică cu arzător. În anii ce au urmat ei au fost rugați de mulți oameni din toată țara care au văzut centrala să construiască și pentru ei centrale termice identice cu a lor.

Ca urmare a luat ființă un mic atelier cu doar câțiva oameni care funcționa în cadrul Cooperativei de Consum Săcele. Până în 1989 atelierul condus de ing. Farcas Iuliu a produs și montat peste 3000 de centrale termice pe combustibil lichid, solid sau gazos, arzătoare și boilere aducând căldură în casele multor oameni. Afacerea a tot crescut, centralele termice în special au devenit cunoscute în România sub numele de centrale termice Farcas sau TERMOFARC fiind apreciate pentru fiabilitatea lor. Sunt centrale termice Farcas TERMOFARC care functioneaza de peste 25 de ani fara defectiuni și în prezent.

După căderea regimului comunist fabrica a fost privatizată în anul 1994 sub numele de TERMOFARC, fiind prima firmă cu capital integral românesc având ca domeniu de activitate producția de centrale termice și echipamente auxiliare. În acest moment fabrica dispune de 6000 metri pătrati spațiu de producție și utilaje cu comandă numerică de ultimă generație, compania axându-se în special pe producția centralelor termice cu combustibil solid (lemn, carbune, rumegus, peleti) fiind lider printre producătorii interni de echipamente pentru încălzire prin diversitatea, calitatea produselor și inovațiilor aduse produselor.

Produsele sunt proiectate de specialiștii firmei și sunt supuse la teste riguroase atât la laboratorul firmei cât și la laboratoare avizate ISCIR în vederea omologării lor. Produsele care trec de aceste teste și sunt fabricate în serie, în cadrul procesului de fabricație sunt testate individual în diferite stadii de producție. Ca servicii în domeniul de echipamente termice fie ele de import sau produs propriu, compania oferă proiectarea instalației, montajul, punerea în funcțiune, întreținerea și service-ul acestora.

TERMOFARC si-a diversificat activitatea prin înființarea a altor divizii de producție și import cum ar fi: confecții metalice, hale și corturi, porți, balustrade, usi de garaj și industriale, tâmplărie de aluminiu, depozite pentru cereale, silozuri, utilaje agricole si zootehnice, utilaje de construcții si semiremorci pentru transport rutier.

Tradiția fabricării centralelor termice a fost continuată sub numele de TERMOFARC, conducerea firmei fiind acum la a treia generație a familiei Farcas.


Pret vechi:   38.27600 lei cu TVA
Pret:   37.16100lei cu TVA
Discount:   2%
Putere termica nominala [kW]   105
Contact: 0726333567   Email: comenzi@benedekco.com

Completati campurile marcate!

 
Descriere Centrala termica pe lemn cu gazeificare TERMOFARC FI-GS 105 kW

Centrala termica pe lemn cu gazeificare TERMOFARC FI-GS 105 kW


DESCRIERE GENERALA:
Centralele termice TERMOFARC FI-GS sunt centrale termice cu arderea prin gazeificare a lemnului de foc cu umiditate maximă de 20 %, a bricheţilor din rumegus, deşeuri din lemn (in proporţie de maxim 20 % din incarcatura lemnoasa).

Centralele termice TERMOFARC FI-GS sunt centrale termice din oţel cu funcţionare pe combustibil lemnos pe baza principiului gazeificării. Ele sunt dotate cu ventilator de aer care asigură alimentarea cu aer de combustie a camerelor de ardere.


• Aerul introdus de ventilator este dirijat pe două canale de aer – aerul primar (canalul superior) permite arderea de jos în sus (în masă) a lemnului şi trecerea gazului de lemn prin duza refractară, iar aerul secundar (canalul inferior) ajută la arderea gazului de lemn rezultat in urma procesului de piroliza.
• Arderea lemnului prin aşa-numitul proces de piroliză permite atingerea unui randament de până la 89 % şi o ardere ecologică, în urma căreia rezultă o cantitate minimă de cenuşă. Combustibilul folosit trebuie să fie lemn uscat (cu umiditate maxima de 20 %), buşteni cu diametrul de maxim 200 mm şi deşeuri lemnoase în proporţie de maxim 20 % din incarcatura de lemn.
• Centralele termice cu gazeificare au două compartimente despărţite printr-o placă de beton refractar prevăzută cu duze de ardere. Compartimentul superior are rol de magazie de combustibil şi de cameră de gazeificare, iar cel inferior are rolul de cameră de ardere unde are loc arderea propriu-zisa a gazului de lemn. Camera de ardere principală este concepută astfel încât gazele arse să parcurgă cele două drumuri de fum pentru o mai bună cedare a căldurii gazelor arse către schimbatorul de caldura al centralei termice, respectiv catre agentul termic, fiind apoi evacuate la coşul de fum.
• Centralele termice cu gazeificare TERMOFARC FI-GS sunt echipate standard cu o serpentină de răcire de siguranta pentru protecţia centralei termice la supraîncălzire.


Pachetul standard cuprinde:
- ventilator de aer prevăzut cu clapetă de reglaj unisens;
- termostat de comandă ce reglează temperatura din centrala termica (prin pornirea, modularea turaţiei şi oprirea ventilatorului);
- intrerupător general;
- supapă de siguranţă;
- accesorii pentru curatire: vătrai, răzuitoare si perie de sârmă.

BENEFICII, AVANTAJE SI FACILITATI:
• Autonomie ridicata cu o singura incărcare.
• Randament ridicat de pană la 89 %.
• Grosime tablă focar de 8 mm in zonele solicitate de flacără şi de 6 mm pentru restul.
• Toată gama este dotată cu serpentină de răcire pentru siguranţă.
• Gama de puteri este cuprinsă intre 60 kW şi 150 KW.
• Garanţie 3 ani iar pentru componentele electrice de 2 ani.


MODELE DISPONIBILE:
TERMOFARC FI-GS 60   - 60.3 kW
TERMOFARC FI-GS 80   - 80.0 kW
TERMOFARC FI-GS 105 - 104.4 kW
TERMOFARC FI-GS 130 - 130.4 kW
TERMOFARC FI-GS 150 - 151.0 kW


Video de prezentare fabrica TERMOFARC:


 
Download fisiere atasate pentru Centrala termica pe lemn cu gazeificare TERMOFARC FI-GS 105 kW
Alte produse din categorie